معرفی نقاط ضعف و معایب خانه پیش ساخته چوبی

  1. خانه
  2. بلاگ
  3. معرفی نقاط ضعف و معایب خانه پیش ساخته چوبی

معایب خانه پیش ساخته چوبی یکی از مواردی است که می‌‌تواند ذهن هر فردی که بناها ، سازه‌ها و ویلاهای چوبی را مشاهده می‌کند. خطور کند . با وجود اینکه دهه‌ هاست از طراحی و ساخت ساختمان‌های پیش ساخته امروزی گذشته و مدت مدیدی از ورود این تکنولوژی به کشورمان می‌گذرد . هنوز هم افراد بسیاری وجود دارند که شناخت کاملی از این محصولات نداشته یا بدتر ، با کسب اطلاعاتی اشتباه و ناقص به ذهنیاتی در خصوص این ابنیه دست یافته‌اند. که بخش قابل توجهی از آن‌ها پایه و اساسی هم نداشته. و با تکیه بر آن‌ها به نقد این محصولات می‌پردازند . در این مقاله میخواهیم درباره معایب خانه پیش ساخته چوبی و نقاط ضعف آنها بپردازیم .

برای مشاوره طراحی و ساخت کلبه خود با تیم هوم زود در ارتباط باشید:

۲۳۱ ۷۷ ۴۴۴ – ۰۲۱

۶۲۶۲ ۸۶۰ ۰۹۱۰

معایب ، خانه ، پیش ساخته ، چوبی
معایب ، خانه ، پیش ساخته ، چوبی

معایب خانه پیش ساخته چوبی چیست ؟ :

سؤالی که مطرح میشود این است که چرا عده‌ای ساخت و سکونت در خانه‌های پیش ساخته را مطلوب نمی‌دانند. ؟ شاید پاسخ به این سوال شبهات زیادی را در خصوص این خانه‌های ماژولا برطرف نماید . زمانی که این پرسش را نزد منتقدین یا صاحب نظران امور عمرانی و شهرسازی مطرح می‌کنیم عموماً دلایل زیر به عنوان محدودیت‌های یک سازه پیش ساخته مطرح می‌گردد :

1- محدودیت تعداد اشکوب :

به زبان ساده‌تر این افراد معتقدند که محدودیت در تعداد طبقاتی که با استفاده از این روش می‌توان بنا کرد یکی از نقاط ضعف آن می‌باشد . اگرچه نمی‌توان اصل این ادعا را زیر سوال برد . اما فرد یا مجموعه‌های هم که قصد استفاده از این ساختمان‌ها را دارند .در پی احداث یک آسمان خراش نیستند .به عبارتی دیگر کارفرمایان چنین پروژه‌هایی عموماً در پی احداث یک ویلا یا دفتری کوچک و نهایتاً دو طبقه هستند که با کمک این روش به سادگی قابل برنامه‌ریزی و ساخت می‌باشد .

2- محدودیت در طراحی :

می‌دانیم که سازه‌های پیش ساخته در محیط کارخانه طراحی و تولید شده و پس از انتقال به سایت اصلی روی یکدیگر سوار می‌شوند . با توجه به این اصل ، امکان طراحی و انتقال برخی طرح‌های پیچیده میسر نبوده و دست سازنده در مقایسه با روش‌های سنتی‌ساز بسته می‌باشد .

در پاسخ به این شبهه نیز می‌توان گفت که این میزان پیچیدگی نسبی بوده و توانایی مجموعه‌های مختلف نیز در طراحی و ساخت این سازه‌ها یکسان نمی‌باشد . در نتیجه اینکه لازم است تا پیش از تصمیم گیری نمومه کارهای پیشین مجموعه مجری را دیده یا از آن‌ها تضمینی برای پیاده سازی دقیق نقشه اولیه بگیرید تا این مشکل نیز تا حدی از بین برود .

3- افت قیمت به هنگام فروش :

عده‌ای بر این باورند که فروش سازه‌های پیش ساخته دست دوم (فروش ملک توسط سازنده و مالک اولیه) اقدامی غیراقتصادی و ضررده می‌باشد . چرا که در مواقعی حتی پول اولیه آن نیز زنده نمی‌شود .
در پاسخ به این مساله باید گفت که این اتفاق برای زمانیست که در خصوص یک کانکس صحبت می‌کنیم. و نه زمانی که بنای مورد نظر ما ویلایی دوبلکس با امکاناتی قابل قبول و به روز باشد . نه تنها چنین تصوری درست نیست .بلکه با تورم اکیداً صعودی مسکن در بلند مدت ، این محصولات گرانتر از زمان خرید نیز معامله می‌شوند .

4- نیاز به حضور نیروی کار متخصص :

در ساختمان‌های سنتی ساز کارگرانی ساده با حداقل مهارت نیز می‌توانند تحت نظارت یک بنّا ، سرکارگر یا مهندس نیز کار کرده و حق مطلب را در خصوص ساده‌ترین اقدامات عمرانی ادا کنند . این در حالیست که به عنوان یکی از معایب ساختمان های پیش ساخته این کار تنها باید بواسطه نیروی متخصص انجام می‌پذیرد .

در همین رابطه این عده معتقدند که یافتن نیروی متخصص زمانبر بوده و ممکن است هزینه‌های زیادی را به بار آورد .

در پاسخ به این سوالات باید گفت که برپایی یک سازه با کمک نیروی متخصص نه تنها برای عده‌ای عیب محسوب نمی‌شود. بلکه حسن و مزیت نیز می‌باشد . این در حالیست که زمان صرف شده برای یافتن نیروی کار متخصص با زمان صرفه جویی شده برای کل عملیات عمرانی قابل قیاس نبوده. و حتی اگر به پرداخت دستمزد بیشتر هم منجر می‌شود . در جای دیگری (مثلاً مدت زمان در اختیار داشتن آن‌ها) کاهش می‌یابد .

5- نوع تسویه حساب :

در روش‌های سنتی پرداخت وجه به صورت مرحله مرحله بوده .در صورتی که عده‌ای به عنوان معایب ساختمان های پیش ساخته پرداخت آن را در 2 یا 3 بخش الزامی می‌دانند .

در پاسخ به این شبهه نیز باید گفت که سیاست‌های مالی در هر شرکت متفاوت بوده .و نمی‌توان قانونی کلی برای آن وضع کرد . با این وجود امکان تقسیط و پرداخت شرایطی مبلغ قرارداد نیز وجود دارد .

معایب ، خانه ، پیش ساخته ، چوبی
معایب ، خانه ، پیش ساخته ، چوبی

 

علاوه بر موارد بالا ، خانه های پیش ساخته معایب دیگری هم دارند که این معایب به دلیل به کارگیری چوب در این سازه است . البته باید توجه داشت که مزایا و معایب سازه چوبی به هم مرتبط هستند. و عدم دقت در برخی موارد می‌تواند مزایا را به معایب تبدیل کند . افراد شاغل و فعال در صنعت ساختمان و سازه‌های چوبی از این موارد به خوبی آگاه هستند. و با استفاده از تکنولوژی‌های نوین سعی در برطرف کردن معایب این خانه‌ها و ویلاهای چوبی دارند .

از دیگر معایب خانه پیش ساخته چوبی :

1- نیاز به دقت بیشتر :

از مهم‌ترین مواردی که عدم توجه به آن می‌تواند باعث ایجاد مشکل در خانه و ویلای چوبی شود. نداشتن دقت در درزگیری و قرار گرفتن درست قطعات در کنار یکدیگر است . این مورد موجب می‌شود تا مصرف انرژی در خانه افزایش یابد .و همچنین سازه چوبی به سرعت خراب شود و از هم بپاشد .

2- رطوبت :

وجود رطوبت در سازه یکی دیگر از مواردی است که می‌تواند باعث شود تا عمر سازه چوبی به صورت چشم‌گیری کاهش یابد . رطوبت در چوب نفوذ می‌کند و باعث پوسیدن آن می‌گردد . به همین دلیل و برای رفع این ایراد نیاز است از تکنولوژی‌هایی که چوب را آب‌گریز می‌کند استفاده کرد. و چوب را در برابر رطوبت مقاوم‌تر کرد .

3- از بین رفتن جنگل ها :

درست است که در برخی کشورها مانند کانادا قوانین و شرایط برای عدم نابودی جنگل‌ها وجود دارد0 اما در بسیاری دیگر از کشورها این قوانین وجود ندارد.  یا افراد سودجو قانون را نادیده می‌گیرند .و با استفاده از ترفندهای گوناگون اقدام به دور زدن قانون می‌کنند . به همین دلیل ممکن است استقبال بیشتر از خانه و ویلای چوبی باعث از بین رفتن بخشی از جنگل‌های زمین در برخی کشورها شود .

4- آتش :

چوب یکی از مصالحی است که در برابر آتش مقاومت بسیار پایینی دارد . زمانی که چوب در معرض حرارت و آتش باشد زود می‌سوزد . و از بین می‌رود به همین دلیل باید فرایندهای افزایش مقاومت در برابر حرارت بر روی چوب‌هایی که از آن‌ها در صنعت ساختمان استفاده می‌گردد . انجام شود. در روش سنتی برای افزودن بر میزان مقاومت چوب در برابر آتش، لایه‌ای گچی بر روی آن می‌کشیدند . این کار می‌توانست مقاومت چوب در برابر آتش را افزایش دهد .

معایب ، خانه ، پیش ساخته ، چوبی
معایب ، خانه ، پیش ساخته ، چوبی

 

امیدوارم از خواندن این مقاله لذت برده و مطالب برای شما آموزنده، مفید و علمی بوده باشد. در صورت تمایل می توانید با کارشناسان ما در هوم زود و دنیزوود برای طراحی و اجرای ویلا پیش ساخته و محوطه سازی مانند روف گاردن،تراس و…. تماس بگیرید تا اطلاعات جالب و مفید تری در این باره دریافت کنید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Button