مراحل ساخت ویلای سوئیسی؛ معماری بر پایه اضلاع مثلث

در طراحی ویلا، یکی از طرح های ساده، خاص و منحصر به فرد ساخت ویلا سوئیسی است. مطمئنا همه شما تا به حال انواع ساختمان و ویلا با اشکال عجیب و شگفت‌انگیز مشاهده کرده اید. این معماری ها همیشه و در همه حال مورد پسند افراد واقع نمی شوند. به ویژه زمانی که قصد سکونت در این مکان ها داشته باشند.

برای مشاوره طراحی و ساخت ویلای پیش ساخته خود با تیم هوم زود در ارتباط باشید:

021-22097102

0910-8606262

 

 

بله درست است، همه ما به دنبال خاص بودن هستیم. خاص بودن در سبک زندگی، ماشین و حتی خانه و ویلایی که قرار است در آن جا به طور دائم یا موقت زندگی کنیم. سبک مدرن خاص بودن را برای تمام جنبه‌های زندگی فراهم کرده است. سادگی و در عین حال خاص بودن همیشه ترند سال بوده است.
در زمان انتخاب یک طرح برای ساخت ویلا نگران نباشید. ساخت ویلا به سبک سوئیسی یک انتخاب خاص و مدرن است. مزایای ساخت ویلای سوئیسی می تواند شما را به انتخاب این سبک ترغیب کند.

ساخت ویلای سوئیسی، زندگی در دل طبیعت

برای ساخت ویلا سوئیسی ابتدا با واژه ویلا آشنا می شویم. طراحی و ساخت ویلا از معماری غربی گرفته شده است. البته در گذشته ایرانی ها خانه های کوچک و فصلی در باغ هایشان می ساختند که ساختاری کاملا سنتی داشتند. این خانه ها با طراحی ویلاهای امروزی زمین تا آسمان فرق دارد.
ویلا به ساختمانی گفته می شود که در وسط زمین واقع شده باشد. اطراف ویلا دیوار یا حصاری کشیده شده است که از تمام جهات دارای نما می باشد. به عبارت دیگر ساختمان از هر جهت یک منظره را به خود اختصاص داده است.
در طراحی اکثر ویلاها از جمله ساخت ویلای سوئیسی فضاسازی داخل به گونه‌ای طراحی می شود که در امتداد فضای خارج و محوطه ویلا می باشد.

 

مراحل ساخت ویلای سوئیسی
مراحل ساخت ویلای سوئیسی

 

به عبارت دیگر دیوار یا حائل های پررنگ بین فضای داخل و خارج وجود ندارد. به طور مثال در سبک مدرن برای ساخت ویلا و به ویژه ساخت ویلای سوئیسی از دیوارهای تمام شیشه ای دوجداره استفاده می کنند.
هنگام طراحی این نوع ویلا سادگی کلید همه ملاحظات است. طرح های مدرن در عین سادگی، لوکس و خیره کننده ساخته می شوند. ویژگی شگفت انگیز این نوع ویلا سقف شیروانی آن است. زیبایی سقف شیروانی در تطبیق پذیری آن نهفته است. مثلثی ساده است که دو ضلع آن توسط خط الراس به یکدیگر متصل می شود. حجم داخلی در زیر سقف طاق دار آن اجازه می دهد تا طبقات زیر شیروانی را به طراحی داخلی اضافه کنید.

ویلا سوئیسی، معروف به ویلا مثلثی یا A فرم

ظاهر هندسی و زیبای این ویلا تداعی‌کننده کوهستان و جنگل است. معماری که تلفیقی از هنر، تکنولوژی و ریاضیات می باشد این محدودیت را برداشته است. ویلا سوئیسی را برای مناطق مختلف با اقلیم متفاوت طراحی کرده‌اند، زیرا طرفداران زیادی را به خود جذب کرده است.
ویلا سوئیسی، مثلثی یا A فرم سازه ای مدرن است. ویلا سوئیسی شبیه حرف A انگلیسی و مثلث می باشد. دو ضلع آن نقش سقف و دیوار را ایفا می کنند.
طراحی و ساخت ویلای سوئیسی در گروه سازه های پیش ساخته قرار می گیرد. به این شکل که تمام اجزا، اتصالات یا قسمتی از آن در محل دیگری که کارخانه است ساخته می شود. سپس قطعات را به محل ساخت انتقال می دهند.

ویلای مثلثی پیش ساخته به دو شکل طراحی و ساخته می‌شود:

  • ویلا سوئیسی پیش ساخته قابل حمل: تمام مراحل ساخت در کارخانه انجام می شود.
  •  ویلا سوئیسی پیش ساخته غیر قابل حمل: قسمتی از آن در کارخانه آماده می شود. سپس به محل ساخت منتقل شده و در آنجا توسط تکنسین های مجرب مونتاژ قطعات صورت می گیرد.

اولین گام در ساخت ویلای سوئیسی طراحی و ترسیم نقشه است. مهندس معمار یا پیمانکار تمام جوانب و اطلاعات محیطی را جمع‌آوری می کند. سپس اقدام به ترسیم نقشه و پلان های مختلف می کند. پلانی که در این مرحله ترسیم می‌شود انتظاراتی است که کارفرما با مهندس معمار در میان گذاشته است.
برای ترسیم پلان ها و تغییرات نهایی، نظرات بین کارفرما و مهندس معمار رد و بدل خواهد شد. سپس مهندس اقدام به ترسیم پلان نهایی بر اساس داده‌های فنی با همان ماهیت قبلی می کند. زمانی که پلان ها به مقیاس واقعی تبدیل شوند ابعاد آن به کارخانه ارسال می‌شود. تمام قطعات در کارخانه ساخته می‌شوند. البته روش ساخت به نوع سازه پیش ساخته نیز بستگی دارد.
در طراحی خانه های مثلثی، سقف شیروانی اجازه داده است که نه تنها یک طبقه بلکه یک اتاق زیرشیروانی به ویلا اضافه شود. از آنجایی که دیوار سنتی برای داشتن پنجره و ورود نور طبیعی وجود ندارد ابتدا و انتهای شیروانی بهترین جا برای ورود نور از آغاز روز است.

 

مراحل ساخت ویلای سوئیسی
مراحل ساخت ویلای سوئیسی

 

پی ریزی و فوندانسیون

قبل از انتقال قطعات آماده شده از محیط کارخانه یا کارگاه به محل ساخت ویلای سوئیسی باید فونداسیون آماده باشد. فونداسیون برای سازه پیش ساخته مثلثی به دو صورت ساخته می شود.

  • زمانی که انتخاب شما ویلا مثلثی قابل حمل باشد باید یک سکوی یکدست با ابعادی بزرگتر از زیر بنای ویلا بسازید. سپس سازه را روی آن قرار می دهند و در برخی موارد با سکو فیکس می کنند.
  • اگر ویلا سوئیسی غیر قابل حمل باشد باید همانند ساختمان های معمولی پلان فونداسیون توسط مهندس معمار طراحی شود. سپس در زمین مذکور پلان فونداسیون یا پی ریزی انجام شود.

مرحله پایانی، مونتاژ قطعات

زمانی که قطعات به مکان اولیه و زمین اصلی منتقل شد نوبت به مونتاژ قطعات سازه می رسد. ناگفته نماند که در سازه های پیش ساخته مصالح برای ساخت به صورت ترکیبی استفاده می شود. ترکیبی از فولاد (اسکلت ویلا) بتن و ورق های فولادی گالوانیزه (ساندویچ پانل ها) می باشد.
نکته مهم این است که انتخاب مصالح با اقلیم منطقه ارتباط مستقیمی دارد. ساخت قطعات در کارخانه به صورت مدولار است. به این صورت است که قطعات سازه به وسیله پیچ و مهره (بدون جوشکاری) به یکدیگر متصل می شوند. از تکنسین متخصص برای نصب و مونتاژ استفاده می کنند.

طراحی نمای بیرون و دکوراسیون داخلی

یکی از مزیت های ساخت ویلای سوئیسی پیش ساخته این است که بلافاصله بعد از نصب می توانید زیباسازی دکوراسیون داخلی و نمای بیرون را انجام دهید. انتخاب سبک در دکوراسیون به سلیقه شما بستگی دارد. برای ایجاد سبک کلاسیک نمای تمام چوب یا استفاده از چوب های صنعتی مانند پلی وود و ترمووود پیشنهاد می شود. برای ایجاد سبک مدرن نمای تمام شیشه انتخابی مدرن و ایده آل است.
ویلا سوئیسی به شکل یک، دو یا سه طبقه طراحی می شود. بر خلاف تصور برخی افراد می توان تمام امکانات لازم را در آن ها طراحی کرد. فقط به تجربه و خلاقیت معمار و ایده کارفرما بستگی دارد.

طراحی اتاق خواب در ویلا مثلثی

معمولاً در طبقات بالاتر اتاق خواب طراحی می‌شود که به آن اتاق زیر شیروانی گفته می‌شود. هرچقدر متراژ زیر بنا بیشتر باشد دستتان بازتر است. گاهی برخی مهندسان از سطح زمین دیواری به ارتفاع حداقل 60 سانتی‌متر را بنا می کنند.
انتهای دو ضلع یا همان سقف شیبدار روی دیوار قرار می گیرد. فضای بزرگتری برای چیدمان به وجود می آید. در طبقه همکف با توجه به متراژ آشپزخانه، نشیمن، حمام، سرویس بهداشتی و… طراحی می شود. با محوریت ویلای سوئیسی می توان به صورت ترکیبی بنای دیگری را در کنار آن طراحی کرد.

 

مراحل ساخت ویلای سوئیسی
مراحل ساخت ویلای سوئیسی
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 51 میانگین: 4.4]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

keyboard_arrow_up
Call Now Button